Bize Ulaşın... Mevzuat... Faaliyetlerimiz... Fındık ve Çeşitleri... Hakkımızda... Anasayfa'ya Dön…
Kimler Yararlanabilir ? Hizmet Verdiğimiz Bölgeler Tarım Danışmanlık Hizmetimiz

SİRKÜLER MEKTUP 2(FINDIKTA YABANCI OTLA MÜCADELE)

FINDIK BAHÇELERİNDE YABANCI OTLARLA MÜCADELE

 

YAŞAYIŞ

 
                Yurdumuzda, fındık ziraatı yapılan Karadeniz sahil şeridinde iklimin mutedil yağışlı ve rutubetli olması, çiftlik gübresi kullanılması,nedeniyle yabancı ot yoğunluğu artmaktadır.Dar ve geniş yapraklı yabancı otların yanında böğürtlen v.s. gibi odunsu bitkiler o kadar hızlı gelişmektedir ki, ürünü olumsuz yönde etkilediği gibi, fındık bahçesine girilmez hale getirmektedir. Böylece işçilik artmakta, hasat güçleşmekte hayvanların otlamak için serbestçe dolaşmalarına engel olunmaktadır. Her yıl ilkbaharda ve hasat öncesi kesmek suretiyle böğürtlen temizliği yapılmasına karşın, yeni çıkan sürgünler daha kuvvetli olmaktadır.

 

KÜLTÜREL ÖNLEMLER


               Bulaşmalar önlenmeli, yanmış çiftlik gübresi kullanılmalı, yabancı otlar tohum vermeden biçilmeli, erozyon tehlikesi olmayan bahçelerde belleme yapılmalıdır.Ayrıca böğürtlen, gıcır dikeni ve eğrelti otu gibi bitkiler biçilerek yok edilmelidir.

 

KİMYASAL MÜCADELE


                İlaçlama rüzgarsız, sakin, güneşli ve ılık havada (10-25 C )yapılmalıdır. Yabancı otlardan hayvan yemi olarak istifade edilen fındık bahçelerinde nokta ilaçlaması yapılmalıdır.Odunsu bitkilerle mücadelede kaplama ilaç uygulamaya gerek yoktur. Odunsu bitkiler nokta ilaçlama ile ilaçlanmalıdır. Aletin kalibrasyon denemesi yapılarak kullanılacak sumiktarı  tespit   edilmelidir.


                 Yeni tesis edilmiş tındık bahçelerinde ilk 7-8 yıl kimyasal mücadele yapılmamalıdır. Ancak Artemisia vulgaris 'in bulaştığı bahçelerde, bu yabancı otun bütün bahçeye yayılmasını önlemek için toprakta bakiye tesiri olmayan ilaçlarla ilk 7-8 yılda ilaçlama yapılmalıdır. Uygulama esnasında ilacın fındığa teması önlenmelidir.

 

İLAÇLAMA ZAMANI


                 İlaçlamalar ilkbaharda yabancı otların 4-6 yapraklı oldukları devrede (nisan-mayıs aylarında) yapılır. Yeniden çıkışlar olursa 1,5-2 ay sonra uygulama tekrarlanır. Fındık bahçelerinde odunsu bitkilerle mücadele ise yine ilkbaharda odunsu bitkilerin gelişmesinin en hızlı olduğu devrede (mayıs- haziran) yapılmalıdır.

 

 

KAYNAK: FKB(FİSKOBİRLİK)                                                                     HAZIRLAYAN

                                                                                                                      ALKAN ALHAS

                                                                                                                   TARIM DANIŞMANI