Bize Ulaşın... Mevzuat... Faaliyetlerimiz... Fındık ve Çeşitleri... Hakkımızda... Anasayfa'ya Dön…
Kimler Yararlanabilir ? Hizmet Verdiğimiz Bölgeler Tarım Danışmanlık Hizmetimiz

SİRKÜLER MEKTUP 5(FINDIKTA FİLİZ GÜVESİ)

                       FİLİZ GÜVESİ (Gypsonoma dealbana)

 

 Tanımı ve Yaşayışı

 • Erginler 4.5-5 mm boyundadır. Ön kantlar sütlü kahverengi ve beyazdır. Fındık bahçelerinde ilk kelebekler mayıs sonlarında görülmeye başlar. Kelebek çıkışı yaklaşık olarak altı hafta kadar devam eder. Kelebekler çıktıktan yaklaşık 5-6 gün sonra genellikle yaprakların üstüne tek tek koyarlar. Çıkan larvalar yaprağın alt yüzünde iki damarın birleştiği yerde yaklaşık 4-4.5 ay beslenir. Son baharda erkek organlara ve kozalak akarlarının zararı sonucu deforme olan tomurcuklara geçerek kışı burada geçirir. Larvalar bir sonraki yılın başlarından itibaren göz ve sürgünlerin özüne girerek galeri açarak zararlı olur.

 Zarar Şekli

 • İlk zarar temmuzda yapraklarda görülür. Larva orta damarda bir galeri açar. Sonbaharda larvalar erkek organlara, göz diplerine ve kozalaklara geçer. Henüz gelişmekte olan sürgünler hucuma uğrayınca kururlar. Sürgünler gelişince larvalar sürgün özünden uca doğu galeri açarak sürgün uçlarının kurumasın neden olurlar. Zararlı olduğu Bitkiler • Fındık

 Mücadele Yöntemleri Kültürel Önlemler

 • Larvaların ördükleri ağlar ile kuruyan sürgünler kesilip bahçeden uzaklaştırılmalıdır. Kimyasal Mücadele • 10 da’lık bir bahçede 10 ocakta her ocağın alt, orta ve üst kısımlarından Fındık filiz güvesi ergini  10 ar olmak üzere toplam 30 yaprak alınır. Bu yapraklarda larva beslenme belirtisi aranır. 100 yaprağa isabet eden belirti tespit edilir. 100 yaprakta 15 araz tespit edilirse kimyasal mücadeleye karar verilir.

 

 

                                                                                                           HAZIRLAYAN

                                                                                                    DENİZ ÇAVUŞOĞLU

                                                                                                   TARIM    DANIŞMANI