Bize Ulaşın... Mevzuat... Faaliyetlerimiz... Fındık ve Çeşitleri... Hakkımızda... Anasayfa'ya Dön…
Kimler Yararlanabilir ? Hizmet Verdiğimiz Bölgeler Tarım Danışmanlık Hizmetimiz

SİRKÜLER MEKTUP 6(FINDIK KURDU)

FINDIK KURDU(Curculio nucum)

Tanımı ve Yaşayışı:                

  Erginler kül renginde 6 – 7 mm boyunda ve hortumludur. Bacaksız olan larvaları beyaz, tombul ve kıvrıktır. İlk erginler mart ayı başlarında görülür. Ergin çıkışı nisan sonuna doğru oldukça fazlalaşır. Nisan sonunda ergin çıkışı tamamlanmış olur. Yumurtlayıncaya kadar uzun bir süre beslenir. Haziranda yumurtlamaya başlar. Bir dişi ortalama 42 yumurta bırakır. Yumurtalarını meyve kabuğunun altında hazırladığı bir yuvaya bırakır. Yumurtadan çıkan larva iç fındık üzerinde bir ay kadar beslenir ve gelişen larva kabuk üzerinde 1.5 – 2 mm çapında bir çıkış deliği açıp toprağa iner. Larvalar hazırladıkları bir toprak yuva içinde pupa ve ergin olurlar. Burada 1 – 3 yıl kaldıktan sonra çıkarlar. Ergin ömrü 3 ay kadardır.

 

Zarar Şekli:

Fındık kurdu beslenme ve yumurta koyma yolu ile meyvelerde zararlı olan bir böcektir. Fındığın meyve kabuğunu ağız parçalarıyla kemirerek delen böcek, kabuk içindeki yumuşak etli kısımla beslenir. Normal iriliğe erişinceye kadar zarar gören meyvelerde kabuk içindeki etli kısım bozularak sarı bir renk alır. Sonradan bu renk kabuk üzerinde de belirir. Meyve beslenmediği için kabukta çöküntüler oluşur. Bu zarar şekline halk arasında sarı karamuk denir. Meyve normal iriliğe ulaştıktan sonra zarara uğrarsa meyve içi kararır. Buna da halk arasında karakaramuk denir. Kabukta oluşan çatlaklardan dışarı sızan siyah bir sıvı zuluf ve kabuğu kirletir. Bir böcek   beslenme yolu ile 80 meyveye zarar verir.

Mücadelesi:

Nisan ayın dan itibaren yapılan sayımlarda 10 ocakta 2 den fazla fındık kurdu ergini varsa aşağıdaki insektisitlerden biri kullanılabilir. Fındık kurdu mücadelesi meyvenin zararlıdan korunmasını amaçlar. İlaçlama bahçedeki hakim çeşitlerin yarıdan fazlası mercimek iriliğine yaklaşınca (3-4 mm) yapılmalıdır. Bu dönem Karadeniz Bölgesinde Nisan sonu ve Mayıs başına rastlar.

 

                                                                                                                                                           HAZIRLAYAN

                                                                                                                                                          iREM BOZKURT

                                                                                                                                                        TARIM DANIŞMANI