Bize Ulaşın... Mevzuat... Faaliyetlerimiz... Fındık ve Çeşitleri... Hakkımızda... Anasayfa'ya Dön…
Kimler Yararlanabilir ? Hizmet Verdiğimiz Bölgeler Tarım Danışmanlık Hizmetimiz

SİRKÜLER MEKTUP 9(FINDIK KOZALAK AKARI)

Fındık Kozalak Akarı (Phytoptus avellanae)

Tanımı ve Yaşayışı:

Çok küçük, ortalama 0.09 mm uzunluğunda,200-300 mikron uzunluğunda, ince uzun silindir veya havuç şeklinde, mat beyaz renkli bir akardır. 2 çift bacaklıdır. Yumurta şeffaf beyaz ve yuvarlaktır. Gözle görülmeleri zordur. Ancak gözlerin kozalak şekline dönmesi ile varlıkları kolaylıkla belirlenir.Fındık Kozalak Akarlarının oluşturduğu içi sarı,dışı yeşil gal şeklindeki oluşuma halk arasında “Kozalak”,”Fındık Gülü” veya “Mantar” denilmektedir.En az fındık kurdu kadar önemli bir zararlıdır.

Yaşayışı:

Mart-Nisan aylarında daha önceki yılda oluşturdukları kozalaklardan çıkan yavrular uyanmış 3-3.5 cm boyundaki sürgünlere geçerler. Sürgünlerde ilk iki yaprakçık hariç 3.yaprak tomurcuk grubundan ayrıldığı zaman bu yaprak koltuğunda   beliren göze 2-5 adedi bir arada girerler. Yapraklar arttıkça gözlere giriş de artar. Yaz aylarında sürekli döl vererek  gözler içinde çoğalır ve kozalak oluşumuna neden olurlar. Kışı genellikle kozalaklar içinde geçirirler.

Zarar şekli:

 

Fındıkların meyve ve sürgün gözlerine girerek onları şişirir, yani halk arasındaki adıy ile “Kozalak” şekline sokar. Kozalaklar en çok sürgün uçlarında görülür. Deforme olan gözler fonksiyonlarını yerine getiremediğinden uç kurumaları ve meyvelerinde azalmalar görülür.  Çünki her bir kozalak ya bir “Meyve Gözü” ya da “Sürgün Gözü”’dür.Tüm fındık bahçelerinde yaygın , özel bir fındık   zararlısıdır. Bölgemizde en fazla Sarı Yağlı ve Tombul fındık çeşitlerinin yoğun olduğu bahçelerde daha fazla zarar yapar.

Mücadelesi:

En iyi mücadele yöntemi kış aylarında fındık ocaklarının yapraksız olduğu dönemde elle kozalakları toplayıp bahçenin bir kenarına atmaktır.Böylece kozalak içindeki akarların baharda yayılmaları önlenmiş olur.

Bir dalda ortalama 5 kozalak varsa ilaçlamaya karar verilir. En uygun ilaçlama zamanı Nisan ayının ilk yarısıdır. Kozalaklardan çıkan yavruların yeni oluşan tomurcuklara göç etmeye başladıkları,sürgünlerin 4-5 yapraklı olduğu,yeni tomurcukların iğne başına yakın ya da yarısı kadar olduğu dönemde ilaçlama yapılır.

Mücadelede kullanılabilecek ilaçların etkili madde ve ticari isimleri aşağıdaki gibidir:

 

          

 

 

 

 KAYNAK: http://www.karasutarim.gov.tr/ciftci-mektuplari-2/                                    HAZIRLAYAN                 

                                                                                                                                 DENİZ  ÇAVUŞOĞLU

                                                                                                                         TARIM DANIŞMANI