Bize Ulaşın... Mevzuat... Faaliyetlerimiz... Fındık ve Çeşitleri... Hakkımızda... Anasayfa'ya Dön…
Kimler Yararlanabilir ? Hizmet Verdiğimiz Bölgeler Tarım Danışmanlık Hizmetimiz

SİRKÜLER MEKTUP 12(FINDIKTA MAYIS BÖCEĞİ)

FINDIKTA MAYIS BÖCEĞİ

(Melolontha melolontha)

 

Ergin 2,5-3 cm boyunda olup baş, göğüs ve karın siyah, üst kanatlar kahverenklidir. Larva karakteristik olarak karın etrafında kıvrık, tombul ve beyazdır. Ancak baş kahverenkli, vücudun son kısmı ise siyah görünümdedir. Üç çift bacağı vardır fakat yürümeye yaramaz. Tam gelişmiş larvanın boyu 4-4,5 cm kadar olur ve halk arasında kadı lokması veya manas diye tanınır. Yumurta oval, krem rengi ve 2 mm boyundadır. Mayıs Böceği erginleri İlkbaharda havaların ısınmasıyla Nisan ve Mayıs aylarında topraktan çıkarlar. Çıkışlar genellikle güneşli bir günü izleyen akşam üzeri ve toplu olarak görülür.

 Dişiler yumurtalarını özellikle 2-3 yıl işlenmemiş ve üzeri hafif otlanmış bahçelerde toprağın 15-25 cm derinliğine, 25-30’luk gruplar halinde koyarlar. Bir dişi ortalama 60 yumurta bırakır.

 Yumurtadan ortalama 30 gün sonra çıkan larvalar tek yıllık bitki kökleriyle beslenir ve 2 ay sonra gömlek değiştirerek 2. dönem larva olurlar. 2. dönem larvalar tek yıllık bitki köklerinden uzaklaşıp genellikle 20 cm dolayında bulunan fındık kökleriyle beslenmeye başlarlar. Sonbaharda kışı geçirmek üzere toprağın derinliklerine inerler. Bu derinlik fındıkta 50 cm kadardır. Nisanda yeniden kökler dolayına yükselir ve bir süre beslendikten sonra Haziran başlarında bir gömlek daha değiştirip 3. dönem larva haline gelirler. Temmuz ortalarına kadar oburca beslenen 3. dönem larvalar bu tarihten sonra kuraklık nedeniyle derinlere inerler. Eylül ve Ekimde yeniden fındık kökleriyle beslenmek üzere yükselirler. 3. dönem larva süresi 1 yıldır ve önemli zararda bu dönemdedir. Larvaların 3. dönemdeki zararı 2. dönemden daha şiddetlidir. Mayıs böceğinin hayat dönemi 3 yıldır.

Mayıs böceğinin larvaları fındıkların 1 cm çapına kadar olan köklerini kolayca koparıp saçak köklerden mahrum bırakarak fındık ocaklarında uç kurumalarına ve ilerleyen safhalarda da dalların ve ocakların tamamen kurumalarına neden olurlar.

 

MÜCADELESİ

Kültürel Önlemler: Ergin ve larvaları görüldüğünde toplayıp öldürmek yoğunluğun düşmesi bakımından önemlidir.

Kimyasal Mücadele: Mücadele sonbahar yağmurlarını müteakip hava sıcaklığı henüz uygun durumdayken yapılmalıdır. Eylül başından Ekim 15’e kadar olan süre ilaçlama için en uygun zamandır. Bu dönemde larvalar hem kolayca mücadele yapılabilecek 2. dönemde hem de yüzeye en yakın derinliktedir.

 

 

         HAZIRLAYAN:İREM KURT  TARIM DANIŞMANI