Bize Ulaşın... Mevzuat... Faaliyetlerimiz... Fındık ve Çeşitleri... Hakkımızda... Anasayfa'ya Dön…
Kimler Yararlanabilir ? Hizmet Verdiğimiz Bölgeler Tarım Danışmanlık Hizmetimiz

SİRKÜLER MEKTUP 13(FINDIKTA KİREÇ VE KÜKÜRT UYGULAMASI)

FINDIK BAHÇELERİNDE KİREÇ VE KÜKÜRT UYGULAMASI

 KİREÇ

Fındık bitkisi ph’5,5-7 olan toprakları sevmektedir. Genellikle Karadeniz bölge toprakları, fazla yağıştan dolayı ve topraktaki kirecin yetersizliği nedeniyle asit karakterlidirler. Toprağın asit karakterli olması bitkinin azot, fosfor ve potasyum alınımını engellemekte demir ve alüminyum gibi bazı elementlerin çözünebilirliğini artırdığından toksik (zehirlilik) etkisi yapmaktadır. Toprakta kireç noksanlığında yapraklar vaktinden önce sararır ve tepe sürgünleri kurur, kökler zayıf gelişme gösterirler.

Kireç, yüksek asitli topraklara uygulandığında toprağın asitliğini düşürmekte havalanmasını, ısınmasını ve su tutma özelliklerini düzelterek toprağı yumuşatmaktadır. Böyle topraklarda bitki köklerinin gelişmesi kolaylaşmaktadır.

Tahlil sonuçlarına göre tarım kireci, sönmemiş kireç (CaO) ve sönmüş kireç (Ca(OH)2)’lerin üçünden biri önerilen miktarda toprağa verilmelidir.

Uygulaması, 3-5 yılda bir defa Kasım- Aralık ayları arasındaki dönemde önerilen miktardaki kireç dal izdüşümü altındaki 40-50 cm bant şeklindeki halkaya muntazam serpilip 5-10 cm toprak derinliğine çapalanır. (Şekil:4)

 

         

     

 

 

 

 

 

 

 

Şekil:4-Fındık bahçesinde kireçleme uygulama

 

KÜKÜRT

           Bölge topraklarının asit karakterli olmasının yanında nadiren de olsa bazı bahçe toprakları doğal olarak alkali özellikte, yani ph 7 nin üzerine çıkarak kireç miktarı oranları yüksek değerlerde görülebilmektedir.  

           Ayrıca bahçe topraklarının, kükürt içermeyen azot, fosfor ve potasyumlu gübrelerle gübrelenmesi sonucu ve fazla yağıştan dolayı toprakta bulunan sülfat (SO4)’tın yıkanması ile kükürt miktarı düşerek toprağın ph’sı yükselebilmektedir. 

           Bu defa, düşük ph yerine toprağın yüksek ph özelliklerini düzeltmek ve bitkinin istediği normal şartları (ph 5-7) sağlamak için önerilen miktarda toz kükürt (S) toprağa uygulanmalıdır.   

           Toz kükürt uygulaması, kireç uygulamasında olduğu gibi toprağa verilmelidir.

Şekil 5:Fındıkta kükürt uygulaması

KAYNAK: FKB(FİSKOBİRLİK)                                                                                                                  HAZIRLAYAN

                             SEMİHA BAYSAL

                           TARIM DANIŞMANI