Bize Ulaşın... Mevzuat... Faaliyetlerimiz... Fındık ve Çeşitleri... Hakkımızda... Anasayfa'ya Dön…
Kimler Yararlanabilir ? Hizmet Verdiğimiz Bölgeler Tarım Danışmanlık Hizmetimiz

Faaliyetlerimiz

-S.S. FINDIK TARIM SATIŞ KOOPERATİFLERİ BİRLİĞİ- FİSKOBİRLİK’İN TARIMSAL YAYIM ve DANIŞMANLIK HİZMETLERİ BİRİMİNİN FAALİYETLERİ

Birliğimiz; Bakanlığın yetkilendirmesi çerçevesinde Giresun ili ve ilçelerini kapsayan  2011/1-219 Nolu Yetki Belgesi ile bünyesinde Tarım Danışmanlığı Birimi oluşturarak ve toplamda bağlı 30 kooperatiflerin Yetki Belgeleri ile faaliyet konusu fındıkta TYDH faaliyetlerine 2011 yılı Mayıs ayında başlamış olup faaliyetlerine devam etmektedir.

 

Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Hizmetleri Biriminin 2011/2012 yılı Dönemi Faaliyetleri

▶TYDH faaliyetleri; Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının yetkilendirmesi ile destekleri kapsamında ve Yönetim Kurulumuzun Kararları doğrultusunda yürütülmektedir.

►2011 yılında Birliğimize bağlı 25 kooperatife yetki belgesi alınarak, 15 kooperatifte TYDH faaliyeti yürütülmüştür.

►Birliğimiz bünyesinde bulunan 19 tarım danışmanla toplam 690 ortak/üye üreticiye TYD hizmeti verilmiştir. Bu kapsamda işletme ziyaretleri yapılmıştır.

►Şartları taşıyan 32 eleman bakanlığın yapmış olduğu danışmanlığı sınavına katılmış ve 25 eleman başarılı olarak danışmanlık belgesi almışlardır.

►6 elemana da Geçici Tarım Danışmanlığı belgesi alınmıştır.

►Analiz amacıyla üreticinin toprak numuneleri alınarak, 53 üretecinin tahlilleri Birlik imkanları ile, 32 üreticinin de toprak numuneleri kendi imkanları ile tahlilleri yaptırılması sağlanmıştır.

►İşletme sahibi üreticilere budama aletleri tanıtılmış ve fındık bahçelerinde örnek budama uygulamaları (dalların dipten kesimi, dal üzeri/içi/ara verim budaması, dip sürgünlerinin temizlenmesi ve aletlerin kullanma şekli) gösterilmiştir.

►İşletme sahibi üreticilere gübreleme ve kireçleme konularında fındık bahçelerinde örnek gübreleme ve kireçleme uygulaması (ocakların iz düşümüne çapalama yapılarak) gösterilmiştir.

►Fındığın önemli zararlılarından olan fındık kurdu, kozalak akarı ve filiz güvesinin tanıtılması ve mücadelenin etkili/başarılı yürütülmesi ile ilgili bilgi verilmiştir.

►Bölgelere göre lokal olarak görülen fındık ocaklarının toprak altı köklerinde mayıs böceği larvası (kurdu) zararı ve mücadelesi hakkında bilgilendirme yapılmıştır.

►Bitkinin dal ve gövdelerinde görülen dalkıran zararı karşı tuzakla mücadele yöntemi ve ilaçlı mücadele konularında bilgilendirme yapılmıştır.  

 

Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Hizmetleri Biriminin 2012/2013 yılı Dönemi Faaliyetleri;

Yönetim Kurulumuzun Kararları doğrultusunda, 2012 temmuz ayında başlamış olup,

►Önceki döneme ilave olarak 14 kooperatife daha yetki belgesi alınarak toplamda 39 kooperatife yetki belgesi alınmıştır.

►19 Birlik Personeli ve 34 yeni alımı yapılan eleman olmak üzere toplamda 50 Danışman, 3 Yönetici göreve devam etmektedir.

►Toplam 2.500 üreticiye TYDH verilmektedir.

►TYDH için bakanlığın hesabına her danışman adına %5 nakit teminat yatırılarak 2012/2013 yılı dönemi destek ödemesinden faydalanılacaktır.

►2012-2013 döneminde Birliğimize müracaat eden ve belgesi olmayan 27 yeni elemana 2 yıllık ‘Geçici Tarım Danışmanı’ belgesi alınmıştır.

►Ayrıca bu 27 elemanı, Bakanlığın 2 Aralık 2012 tarihinde Ankara’da belge için yapılan tarım danışmanlığı sınavına müracaatları yaptırılmış olup daimi belge almaları sağlanacaktır. 

►Danışmanlık yapan Birliğimiz daimi çalışanlarından ayrılan 4 elemanın (Espiye, Fatsa, Piraziz-2) yerine dışardan şartları taşıyan danışman elemanlardan atama yapılmıştır. 

►Danışman elemanlarımızın fındık konusunda bilgi ve beceri kazanmaları için hizmet içi eğitim semineri düzenlenerek bir eğitim Birliğimiz tarafından ve bir eğitimde Giresun Tarım İl Müdürlüğü ve Fındık Araştırma Enstitüsü işbirliğinde düzenlenmiştir. Seminerlere tüm danışmanlarımız katılmıştır.

►TYDH faaliyetler çerçevesinde faaliyet raporları formları (aylık form-C, altı aylık form-B, yıllık analiz form-A, yıllık değerlendirme raporu form-D) ve yıllık ‘Yayım Programı’ (demonstrasyon, tarla günleri, çiftçi toplantıları, çiftçi kursları, çiftçi inceleme gezileri, kitle yayım vasıtaları üretimi, hizmet içi eğitim programı) hazırlanarak danışmanlara ve yönetmelik gereği İl/İlçe Müdürlüklerine verilmiştir.

►Yine aylık tarım takvimine göre konular hazırlanıp danışmanlara verilerek üreticilere de bilgi notu/sirküler mektup ve Liflet olarak basılı yayın ve aylık faaliyet formları ulaştırılmaktadır.

►Kitle yayım vasıtaları üretimi programı çerçevesinde üreticilerimize 10.000 adet basılı liflet ve broşür hazırlanarak dağıtımı planlanmıştır.

►TYDH faaliyetleri yılda 24 çiftçi/işletme ziyareti yapılmasının şart olması nedeniyle aylık plan çerçevesinde Birliğimiz ve bağlı şirketlerin araçları ile aylık ziyaretler sürdürülmekte olup bu ziyaretlerin önemli bir kısmı gerçekleştirilmiştir.

►Dönem sonu itibari ile bu ziyaretler toplamda 24x50x50=60.000’e ulaşacaktır. 

 

FKB 2012-2013 YILI TARIMSAL YAYIM ve DANIŞMANLIK HİZMETİ FAALİYET İSTATİSTİK BİLGİLERİ
DANIŞMANLIK HİZMETİ FAALİYET ALANI FKB ÜYE ÜRETİCİLER
DANIŞMANLARIN SAYISI 50 DANIŞMAN 3 YÖNETİCİ
İLLER 6 İL ( GİRESUN, ARTVİN, TRABZON, ORDU, SAMSUN, SAKARYA)
İLÇE SAYISI 21 İLÇE
KÖY SAYISI 394 KÖY
ÇİFTÇİ SAYISI 2.450 ÇİFTÇİ
KADIN ÇİFTÇİ SAYISI 120 ÇİFTÇİ
ZİYARET SAYISI

1 X 50 X 24 = 1.200 (1 DANIŞMAN)

1.200 X 50 = 60.000 (50 DANIŞMAN)

 

FKB 2012-2013 YILI TARIMSAL YAYIM ve DANIŞMANLIK HİZMETİ FAALİYET ALAN BİLGİLERİ
  ALAN ORTALAMA ALAN
TOPLAM ALAN 62.000 Da

1.240 Da /Danışman

24,80 Da /Çiftçi

EN AZ ALAN

834 Da/Danışman

16,68 Da/Çiftçi

EN ÇOK ALAN

1.804 Da/Danışman

36,08 Da/Çiftçi

EN ÇOK ALANA SAHİP ÇİFTÇİ

184 Da

156 Da

142 Da

Giresun

Kocaali

Terme